Iirimaa ettevõtete külastus 18.10.-21.10.2017

EPKK nädala kokkuvõte 43:

PIIMAÜHISTUTE JUHID TUTVUSID IIRIMAA KOGEMUSEGA

Piimandusühistu E-Piim ja ettevõtte MilkEst nõukogude liikmed tutvusid 18.-21. oktoobril Iirimaal ühistulise piimandusega. Gruppi kuulusid Sulev Mölder, Rein Lall ja Teet Kallakmaa E-Piimast ning Märt Riisenberg, Tõnu Post ja Lembit Paal MilkEstist. Gruppi saatsid EMÜ assistent Liis Võlli ja EPKK juhatuse liige Vahur Tõnissoo. Muljetavaldav kohtumine toimus Iirimaa ühistute katusorganisatsiooni ICOS esindajatega, kes andsid hea ülevaate Iirimaa ühistulisest piimandusest. ICOS koondab 130 põllumajanduslikku ühistut. Iirimaa pindala on 1,6 korda suurem Eestist. Piima toodetakse aastas 1,4 miljoni lehmaga 7 miljonit tonni. 90% toodangust eksporditakse. Suuri piimaühistuid on kokku 10. Suurim Glanbia varub aastas 2,4 milj tonni piima. Grupp külastas veel piimaühistut Dairygold, kes varub aastas 1,3 milj t piima. Üheksa piimaühistut kuuluvad keskühistusse Ornua, kes toodab maailmakuulsat võid Kerrygold. Ornual on oma piimatööstused kõikidel maailma kontinentidel. Viimasena külastati Ballylomasna piimatalu, kus John ja Maria Walsh lüpsavad 104 lehma. Talu pälvis käesoleval aastal Iirimaa rahvusliku piimakvaliteedi auhinna. Iirimaa reis toimus ühistegevuse teadmussiirde pikaajalise programmi raames, mida toetab Euroopa Liit (EAFRD).

Õppereisi korraldas EPKK koostöös Eesti Maaülikooliga.

Rahvusvaheline kogemus on see, mis innustab mõtlema suurema koostöös suunas!

Täienduskoolitus 19.09.2017

19.09.2017 toimus ühistegevuse programmi raames koolitus “Alustava ühistu juhi täienduskoolitus”. Täname väga meie lektorit Mart Undresti! Eesti Kalapüügiühistu on eeskujuks teistele – suurepärane näide sellest, kuidas koostöös tehakse paremini ning nähakse SUUREMAT EESMÄRKI!

Koostöös teeme paremini!

Koostöö ja majandusliku ühistegevuse kasulikkusest ühiskonnas

Mis loob ühistegevust? Mis on suurem eesmärk, miks koostööd teha? Kas me tahame teha koostööd? Mida saab muuta? Mida tuleb teha?

04.10.2017 toimus Eesti Maaülikoolis Ettevõtlusnädala raames seminar: “Koostöö ja majandusliku ühistegevuse kasulikkusest ühiskonnas”. Seminari viis läbi Eesti Maaülikooli maamajanduse ökonoomika professor Rando Värnik. Kui Sul ei olnud võimalus seminaril osaleda, siis järgnevalt lingilt leiab seminari ettekande: Koostöö ja ühistegevuse kasulikkusest – Rando Värnik 04.10.2017

Täienduskoolitus 13.09.-14.09.2017

Rando Värnik: “Kõikide finantsotsuste puhul ühistus tuleb kaaluda, millised on kaasnevad kohustused ühistu liikmele ja investeerimiseotsuste kujundamisel on liikmeid vaja kaasata juba idee faasis. Varuda aega ja kannatust selgitamaks otsuse ulatust, vajadust ja sellega kaasnevat kohustust ning loodetavat kasu. Alati tuleks kaaluda läbi kõik võimalikud riskid, ei tohiks lähtuda ainult positiivsetest trendidest ja arengutest. Iga otsuse puhul peab mõistma, et kas tehtav otsus on vajalik ühistule või eelkõige ühistu liikmele.”

13.09.-14.09.2017 toimus ühistegevuse koolitus “Ühistu kasvatamine läbi finantsjuhtimise ja kapitali kaasamise”. Täname suurepärase koolituse eest meie lektoreid Meelis Maksi, Meelis Annust, Margo Kuuske ja Brit Padjust!

Täienduskoolitus 08.09.2017

Otse osalejalt endalt: “Väga kasulik koolitus inimestega koostöö tegemiseks ja läbirääkimiste juhtimiseks!”. Täname HAL Koolitus OÜ koolitaja Ene Seidlat järjekordse suurepärase koolituse eest. Seekord oli teemaks: “Ühistuline organisatsioon – tunne oma liikmeid”.

Ühistu liikme käsiraamat – IV osa

“Ühistute ja kapitaliühingute vahel on väga suured ja põhimõttelised erinevused. Ühistud on loodud liikmete poolt liikmete jaoks, aktsiaseltsid aktsionäride poolt raha teenimise eesmärgil.” Jaan Leetsar, Dr (Econ). Tutvu 2012.a. Ühistu liikme käsiraamatu IV osaga: Ühistute võrdlus kapitaliühingutega